22.02.2022
Kastamonu Farkındalığını Artırıyor, Değerlerine sahip çıkıyor.

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Fonksiyonel ormancılığın artı değeri olan Ekolojik Fonksiyon içerisinde bulunan   Yüksek Koruma Değeri Taşıyan Alanlar  işletme amacına ayrılacak ormanlarını  tespit etmek , sınırlarını artırmak ,içindeki artı değerleri maksimum hale getirmek amacıyla  Kestane , Defne ve Türk Fındığı  çalışmalarına hızla devam ediyor.

Bölge Müdürümüz Sayın Fahri Sönmezoğlu'nun ''Nerde Artı değerimiz varsa bulunsun ve geliştirilsin buranın ihya edilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için ne gerekiyorsa yapılsın.'' talimatları gereği tespit çalışmalarına  Araç  Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında devam edilmiştir.

Çalışmalar  Türk Fındığına gönül vermiş ve bu konuda sayısız çalışmaları olan ; Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi  Dr. Öğretim üyesi  Sayın Şemsettin Kulaç  liderliğinde, Basın ve İletişim Şube Müdürü Turan Küçük  ve Boyalı Orman İşletme Şefi Mustafa Gürkan Tumbay'ın   katılımlarıyla ,  Araç Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde bilinen   Türk fındığı (Corylus colurna) yayılış alanı olan Sahipli arazide bulunan Güzlük  köyü içindeki münferit  fertler ile  Hatip köyü içerisinde ve çevresindeki orman sınırları içerisindeki   yapılan incelemelerde   münferit , gurup ve küçük meşcere  halinde yeni bireyler tespit edilmiştir. Bu Fındıkların  çapları 10 ile 150 cm, boyları 5 ile 35 metre ve yaşları ise  10 ile 500 yıl arasında  değişmektedir.

         Çalışma ekibi bu alanın  rehabilite edilerek koruma altına alınmalı fındık ağaçlarının lehine yapılacak bakım çalışmaları ve yeni dikimler ile fert sayısının artırılması sağlanarak  yöre halkının kalkınmasına destek olunmalıdır. Anıtlar kurulu bilgilendirilerek  anıt ağaç olabilecek fertlerin tescillerinin yapılması sağlanmalıdır. Ormanlık alan içerisinde bulunan fındık Meşceresinin 'Ekolojik Fonksiyon İçerisinde bulunan  Yüksek Koruma Değeri Taşıyan Alanlar' içerisine alınmasını önermişlerdir.​Yazdır