21.08.2021
Bozkurt Orman İşletme Müdürlüğü Personeli Sel felaketinde Ölümü en yakın hissedenlerdendi

    11.08.2021 tarihinde Bozkurt İlçemizde meydana gelen yoğun yağış ile birlikte yaşanan sel felaketi Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı  Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Bozkurt Orman İşletme Müdürlüğü yerleşkesinde de yoğun bir şekilde hissedilmiştir.

Burada yaşanan bir örnek’te İşletme Müdürü Mehmet Aktaş ve İşletme Müdür yardımcısı Ali Kabaoğlu ve ailelerinin yaşadığı ölüm tehlikesi ve mahsur kalma hikâyesidir.

Sel hızlı bir şekilde ilçeyi tehdit etmeye başladığında Orman İşletme Personelleri ailelerinden önce ulaşabildikleri vatandaşları kurtarmakla uğraşırken, öbür yanda aileleri ve personeli İşletme Müdürlüğü ve Lojmanlarda mahsur kalmıştır. Ailelerine kurtarmaya geldiklerinde gördükleri manzara ise   ; İdari bina ve lojmanlara 15 metre ancak yaklaşabilirken onları yaklaşık 10 metre yükselen ve dereye dönüşen yerleşke içinde çaresiz izleyerek  tam 1,5 gün uykusuz ve  tedirgin olarak beklemek zorunda kalmışlardır. Çaresizlik duygusu ile birlikte bir yandan Çocukları ve Aileleri kaybetme duygusu  onları tarifi imkansız acılar vermekte idi. Gözlerinin önünde yıllardır biriktirerek aldıkları araçları sel sularında kaybolmuştu. Evleri kullanılamaz hale gelmişti. Giyecek bir tane elbise kalmamıştı. Ama    hayata tutunmak için umutları vardı  aileleri kurtulacaktı ,   İnanıyorlardı  ve biliyorlardı ki  devletimiz kimseyi yalnız bırakmamıştı.

Bir anda gökyüzü devletimizin bir çok güzide kurumunun Helikopterleriyle doldu. Tek tek çatılarda kalanlar indirilerek ailelerine teslim edildi. İşte o an Mehmet Aktaş ve Ali Kabaoğlu’ da   yüzlerce vatandaşımız gibi yeniden doğdu. Yeniden dünyalar onların oldu. Yeniden kucaklaşıp ailelerine hasret giderdiler ve aynı gün  onları güvenli yerlerine bırakıp yeniden işe giriştiler.

Ali Kabaoğlu Teknik Eleman Orman Mühendisi lakin kesim işçisi lazım dendi nerden bulurum demedi aldı eline Motorlu testereyi son sürat çalışmaya devam….

Bu ülke her şeyi başaracak güçtedir. Bu personeller Önce canım, önce malım değil önce devletim milletim diyorsa bu ülke yıkılmaz. Tüm personellerimize İşletme Müdüründen İşçisine kadar Önce geçmiş olsun diyor sonra sizlerle çok gurur duyuyoruz.

Kastamonu Orman Bölge MüdürlüğüYazdır