Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
15.06.2021
Kastamonu İlinde Gal Arısı (Dryocosmus kuriphilus) Zararı ve Tespit ve Mücadelesi

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü

Kastamonu ve Sinop illerini sınırları içerisinde faaliyet göstermektedir.Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünde 2021 yılından önce Ana vatanı Çin olan ve Türkiye'de ilk defa Yalova  İLİNDE (2014)yılında ile Bursa illerinde görülen gal arısı (Dryocosmus kuriphilus) zararlısı tespit edilmemiştir. Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında yapılan survey çalışmalarında 2021 yılına kadar zararlı tespit edilmemiştir.

Ancak bu konuda bu tür bir zararlının Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde etkili olacağı ön görüldüğünden Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce özellikle kestanenin yayılış alanındaki Orman işletme Müdürlüklerine zararlının tespiti ve yapılacak işlemler konusunda eğitim verilmiştir. Eğitimlerin akabilinde ilk tespitler Ayancık ve Türkeli ilçelerimizde  20 Mayıs ve Cide ilçemizde  24 Mayısta  İşletme Müdürlüklerine bağlı İşletme Şefliklerinde yapılmış olup Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce gerekli incelemeler yapılmıştır. Şu an itibariyle zararlı Ayancık ,Türkeli ve Cide ilçelerimizde zarar yapmaktadır.Yapılan incelemede mekanik mücadele edilemeyeceği anlaşılmış olup zararlı ile biyolojik mücadele kapsamında Yalova Orman İşletme Müdürlüğünce 70.000 gal zararlısı toplanarak zararlının doğal düşmanı olan Torymus Sinensis  Sinop İlinde kurulacak böcek istasyonunda üretilerek ,Cide, Ayancık ve Türkeli İşletmelerimizde doğaya salınacaktır.

Bu konuda civar bölgelerde yapılan çalışmalar ;

Zonguldak Orman bölge Müdürlüğünde başlamış olup Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'nce, 1350 adet faydalı böcek Torymus sinensis doğaya salındı. ​Biyolojik mücadele çalışmaları kapsamında üretilen faydalı böcek Torymus sinensis’in kestane sahalarına salınmaları Bartın Orman İşletme Müdürlüğü İnkum İşletme Şefliği Güzelcehisar mevkiinde devam etmiştir.

 

Bu konuda Diğer kurumlarca yapılan çalışmalar ;

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı  Broşür hazırlamıştır. https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/Belgeler/Uretici_Bilgi_Kosesi/Brosurler/gal_arisi.pdf

Bu kapsamda etkin biyolojik mücadeleye devam edilecektir. Kamuoyunun saygıyla bilgisine sunulur.​


Yazdır