Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
04.10.2018
8. Ahşap Fuarı Açıldı

Kastamonu’da düzenlenen 8. Ahşap Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Kuzeykent Fuar Alanında düzenlenen fuarın açılışında konuşan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz “ahşabın bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu’ya hayat veren en önemli sektör olduğunu, 8. si düzenlenen fuarın bu seneki temasının “ahşaba hayat verenler burada” olduğunu, fuarın Kastamonu’da turizmin gelişmesine de katkı sağladığını, bu yılki fuarın her gününe farklı etkinlikler planlanarak fuarın sadece stantların gezildiği kapalı bir mekan olmaktan çıkarılarak daha dolu bir fuar haline getirildiğini söyledi. Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü de yaptığı konuşmada “ormanın başkenti olan bir şehirde ahşapla ilgili girişimler daha önce olsaydı iyi olurdu. 8 yıl önce mütevazı bir şekilde başlattığımız ahşap fuarı bugün çok büyük ilerleme kaydetti. Kastamonu orman varlığı açısından Türkiye'nin en büyük şehridir. Ormanlarının verimliliği ve kalitesi açısından en önde gelen bir şehirdir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de plastikten bir kaçış var. Bu kaçışın sonu ya çeliğe, ya cama ya da ahşaba gidecektir. Ahşabın, ormanın, ağacın değeri artacaktır. Kastamonu'da değerli yatırımcıların, girişimcilerin katkılarıyla ahşabı daha ileri götürmeliyiz." diye konuştu.

Fuarın açılış töreninde Kastamonu Belediyesi ekibince halk oyunu gösterisi düzenlendi, fuar için hazırlanan klipte emeği geçenlere ve hediyelik eşya yarışmasında dereceye girenlere ödül verildi. Özel bir firmanın timbersport takımınca, ağaç kesme gösterisi ve yarışmaları yapıldı. Ayrıca Orman Bölge Müdürlüğümüzün koordinasyonunda hazırlanan maket yarışması düzenlendi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da yaptığı konuşmada emeği geçen herkese teşekkür etti ve bu yılki fuarın her gününün dolu dolu faaliyetlerle geçeceğini ve bu faaliyetlerde tüm vatandaşlarımızı görmek istediğini söyledi.

Ardından açılışı yapılan fuar vatandaşlarımızın yoğun ilgisini gördü. Fuara Ankara, İstanbul gibi mobilya sektörünün gelişmiş olduğu illerden katılımın yoğun olması da dikkat çekti. 80 adet standın bulunduğu fuar alanında Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünce açılan stantta da fuar süresince özellikle ormancılık çalışmaları ve odun dışı orman ürünleri hakkında bilgilendirmeler yapılacak.

7 Ekime kadar sürecek fuarda 6 Ekim günü aynı alanda Ağaç ve Ahşap Kültürü konulu bir panel düzenlenecek. Bartın Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Erol Kırdar’ın yöneteceği panelde Bölge Müdürlüğümüzün yanı sıra üniversite, orman Mühendisleri Odası ve reel sektörden de katılımcılar konuşmacı olarak yer alacak. Aynı gün Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğünce de vatandaşlarımıza ücretsiz fidan dağıtılacak.  

 


Yazdır