Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
06.11.2018
Kastamonu’da “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” Etkinliği

81 ilde eş zamanlı ve ağaçlandırmaya uygun şartların bulunduğu ilçelerde gerçekleşen program, Kastamonu’da Kastamonu-Araç yolu üzerinde Kırışoğlu Köyü Mevkiinde yapıldı. Programa Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Per.Alb. Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Orman Bölge Müdür Vekili Mahmut Şentürk, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Cengiz Bahçacıoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman ile kamu kurum ve kuruluş amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Sizler, şu anda gençlik çağına girmek üzeresiniz. Buraya dikeceğiniz fidanlar da sizlerle beraber büyüyecekler. Sizler büyüyüp anne baba olduğunuzda ülkemize, ailesine, çevresine, iline hizmet eden birer vatandaş olduğunuzda yetişmiş birere ağaç olarak, Kastamonu’nun yeşil coğrafyasına ilave bir yeşillik katmış olacaksınız. Onun için buraya diktiğiniz fidanları mutlaka ve mutlaka takip edin. Arada gelin sulayın. Annenizi babanızı, büyüklerinizi de getirin. Beraber nasıl büyüdüğünüzü birlikte görün. Coğrafyamızın üçte ikisi ağaçlarla kaplı, kalan kısmı da yemyeşil bir Karadeniz örtüsü. Unutmayalım ki bugün kurak olan, kıraç olan birçok yöremiz, geçmişte yemyeşil bölgelerdi. Oralardan ders alarak Kastamonu’nun yeşilini korumamız gerekiyor. Onu ekonomik bir ürün olarak da işlemememiz gerekiyor. İkisini birlikte yürüterek Kastamonu için ağacın, ahşabın önemini devam ettirmemiz gerekiyor. Bu duygularla ben burada diktiğiniz fidanlarla sizlerinde geleceğinizin aydınlık ve bahtınızın açık olmasını diliyorum. Eğitim öğretim döneminizde hepinize başarılar diliyorum. Diktiğiniz fidanların da, buradaki küçük ormanımızın da ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum, sağ olun var olun” dedi.

Kastamonu Orman Bölge Müdür Vekili Mahmut Şentürk ise, “Dünyanın oksijen kaynağı olan ormanlarımız birçok canlıya ev sahipliği yapmakta ve her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Ülkemiz, yapılan ağaçlandırma ve bakım çalışmalarıyla çoğu ülkenin aksine dünyada orman varlığını arttıran nadir ülkeler arasında yerini almıştır. Bu bağlamda, dikilen her fidanın önemi çok büyüktür. Ülkemizin geleceği gençlerimizle daha yeşil bir Türkiye için ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ sloganımızla, 10 milyon öğrencimizi temsil eden ‘Birlikte Büyüyoruz’ ormanlarını sizlerle birlikte kurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu etkinlik kapsamında öğrencilerimiz için ülke genelinde 10 milyon, ilimizde ve ilçelerimizde 35 bin adet fidan dikilecek olup, kurulacak olan ‘Birlikte Büyüyoruz’ ormanlarının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ‘Birlikte Büyüyoruz’ ormanı için fidan dikimi gerçekleştirildi. Öğrenciler, 400 fidanı toprakla buluşturdu. 


Yazdır