Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
29.11.2018
Kastamonu’da Etüt Aplikasyon Eğitimi Yapıldı

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından işletme müdür yardımcıları ve işletme şeflerine yönelik olarak etüt ve aplikasyon eğitimi verildi. Eğitime Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 22 Orman işletme müdürlüğünde görevli işletme müdür yardımcıları ile işletme şefleri katıldı.

Makine İkmal Şube Müdürlüğü teknik elemanları tarafından verilen eğitimin ilk gününde arazi çalışmaları yapıldı. Arazide yapılan çalışmada Makine İkmal Şube Müdürü Hakan Çakır tarafından uygulamada görülen genel eksiklikler anlatıldı. Daha sonra Orman Mühendisi Ömer Taner ve İnşaat Teknikeri Murat Ersöz tarafından sanat yapılarının ve üst yapıların tespiti ile ölçülendirilmesi konusunda uygulamalı eğitim verildi. Eğitimin öğleden sonraki kısmında Yeni Yol Etüdünün nasıl yapılması gerektiği ile alakalı olarak arazi uygulaması yapıldı. Uygulamada klizimetre kullanımı, yamaç meylinin tespiti, zemin klaslarının tespiti ve etüt karnesinin doldurulması 4 grup halinde tüm katılımcılara gösterildi.

Eğitimin ikinci günü Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Engin Ateş Toplantı Salonunda teorik eğitim verildi. Bölge Müdür Vekilimiz Mahmut Şentürk yaptığı açılış konuşmasında eğitimin faydalı olacağına olan inancını dile getirerek başarılar diledi. Daha sonra eğitimin ilk gününde arazide yapılan ölçümlerin metrajlarının ve yaklaşık maliyetlerinin çıkarılması ile hak edişlerinin düzenlenmesi konusunda tatbikat yapıldıktan sonra üst yapı ve traktör yolu yapımında karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları konusunda bilgiler verildi.


Yazdır